201007120501357835.jpgimg81img101img102
NEWSLETTER
Děkujeme za Váš zájem.
Odebírejte novinky e-mailem:
Reklama


Doporučujeme skvělý
penzion v srdci Vysočiny!
www.DetiBazar.cz

Kde se v Česku nejvíc krade? Podívejte se na mapu zločinu

V České republice se ročně spáchá 160 až 200 vražd, provede kolem 5000 podvodů a ukradne asi 6000 kol. Tato čísla se během posledních let mění jen velmi málo. Mapa vycházející z loňské kriminální statistiky, zveřejněné minulý týden, a z výpočtů Práva & justice LN, ukazuje dvě důležité věci: kde se vám může přihodit něco zlého a kde to policie nejpravděpodobněji dokáže objasnit. Národní statistika obvykle pracuje s kraji, tato mapa jde však až na úroveň okresů.

Opava třikrát lepší než Ostrava

První druh informací vypovídá o zločinnosti. Čím modřejší okres, tím nižší výskyt zločinnosti (přepočteno na počet obyvatel okresu za měsíc). Proto je na mapě vidět "území dobra", zahrnující zejména jižní Moravu, Valašsko, Vysočinu a Královéhradecký kraj (ale také Chodsko a okolí Plzně).

 

 

 

Z mapy je vidět, že mezi sousedními okresy může být příkrý rozdíl. Výskyt zločinnosti v okrese Opava je třikrát nižší než v Ostravě. Na Jičínsku je dvakrát nižší kriminalita (na počet obyvatel) než na Mladoboleslavsku.

Obdobný rozdíl je mezi sousedními okresy Plzeň-jih a Příbram. V rámci kraje může být "bílá vrána": to je postavení Kutnohorska ve Středočeském kraji nebo Semilska v Libereckém.

Krajská města a jejich okolí většinou dávají víc příležitostí k zločinu i k útěku. Proto se zhruba čtvrtina všech tuzemských zločinů děje v Praze. I mezi krajskými městy jsou však výjimky, především Zlín, Hradec Králové a Jihlava.

Pak je tu druhý údaj: čím více hvězdiček, tím lepší policejní práce. Pro pocit bezpečí jsou nejlepší okresy s nízkou kriminalitou a úspěšnou policií: to je případ Valašska nebo Chodska.

 

Oproti tomu tři nebo čtyři hvězdičky na Vysočině signalizují, že tamní policie zaostává - mezi tak slušnými lidmi by měla umět vypátrat víc.

A konečně je tu národní šampion: Karlovarský kraj s jediným sedmihvězdičkovým okresem - Sokolovskem. Úspěšná policie pozvolna stlačuje kriminalitu, takže výskyt zla je už oproti sousednímu Chomutovsku zhruba poloviční.