201007120501357835.jpgimg81img101img102
NEWSLETTER
Děkujeme za Váš zájem.
Odebírejte novinky e-mailem:
Reklama


Doporučujeme skvělý
penzion v srdci Vysočiny!
www.DetiBazar.cz

Recenze LCD GSM guard - bezdrátového bezpečnostního systému s různými čidly

Zobrazeno: 1927x Připravil(a): MUDr. Zbyněk Mlčoch

 
Čas od času napíšu nějakou recenzi na služby nebo zboží. Rozhodl jsem se, že si pořídím domů k ochraně  majetku bezpečnostní systém LCD GSM guard alarm. Alarm mi zakoupila matka. Na tomto alarmu je mi sympatických hned několik věcí. Např. princip plovoucího kódu, možnost připojení velkého množství čidel rozdělení sledovaných prostorů na zóny, jednoduchá bezdrátová instalace, apod. Článek není napsán pro komerční účely, jedná se o mé osobní zkušenosti s alarmem.

___
___

lcd_gsm_guard_alarm_bezpecnostni_system.jpgZačínáme - co si rozmyslet

 • pročetl jsem technické vlastnosti a návod LCD GSM alarmu, objednal ho
   
 • před tím než alarm dorazil jsem si rozvrhl kolik budu potřebovat čidel a jaká, kam dám čidla a kam umístím hlavní modul (tak aby se k němu případný vetřelec nemohl hned dostat a poplach se adekvátně spustil aniž by hlavní modul vetřelec stihl zlikvidovat)
 • připravil jsem místo pro hlavní modul - uzamykatelná skříňka v domě (záměrně neuvádím kde)
 • zvolil jsem mobilního operátora (Vodafone nabitá karta  - 1,20 Kč/SMS - nejlevnější ze všech operátorů)

 

Alarm dorazil

 • GSM alarm dorazil 31.5.2010
 • prohlížím hlavní modul a čidla
 • nastavuji jumpery (svorky) na čidlech (viz návod - odkaz na konci stránky) - tím nastavuji hlídané zóny, nastavování je docela otrava a nesmí se u něj udělat chyba, ale není to zase až tak moc těžké (v návodu je to jednoduché)
 • nastavuji v hlavním modulu zóny - je nutné nejdříve smazat továrně nastavené zóny (ty nefungují) a vytvořit nové zóny, modul vás vyzve, abyste zapli čidlo a vyvolali jako aktivitu (PIR - pohyb, magnet - rozpojení, kouřové - něco zapálit u čidla apod.), totéž uděláte ještě jednou, čidlo se přiřadí k zóně, kterou nastavujete
 • testuji PIR čidlo - zpočátku se zdá, že když jdu velmi pomalu, čidlo mne nezaznamená, vždy ale nakonec po kratší chvilce můj pohyb detekuje a nepovede se mi ani jednou kolem čidla projít nepozorovaně, takže opět 100% funkčnost a spokojenost
 • testuji magnetické čidlo (nalepil jsem na dveře) - zcela bezproblémově funkční ve 100% pokusů
 • nastavuji telefonní čísla pro poplach a testuji - při alarmu skutečně čidlo rozesílá SMS na předvolené 3 telefony a pak následně volá na hlavní telefonní číslo (první ze tří pohotovostních telefonních čísel), ve chvíli kdy zvednu mobilní telefon, siréna utichá a já slyším co se u hlavního modulu děje, když telefon položím, siréna opět začně houkat (přesně tak jak je napsáno v návodu)
 • dále testuji možnost zprovoznění alarmu SMSkou, klávesnicí na modulu a dálkovým ovladačem - vše plně funkční
 • zkouším telefonovat na Vodafone linku - vše funguje bezproblémově - jak volání sluchátkem, tak i handsfree (reproduktor a vestavěný mikrofon v hlavním modulu)

 

Co dále?

 • 4.6.10 dorazilo dalších 5 čidel - 4 pohybová (PIR) a 1 kouřové, bez větších problémů se mi podařilo je spárovat s centrálou
 • 12.9.10 první planý poplach - příčinu nevíme
 • 19.11.10 druhý planý poplach (jiné čidlo) - příčinu nevíme
 • 8.12.10 vyhodnocení po půl roce fungování GSM alarmu: kromě dvou falešných poplachů (alarm jsme vypnuli pomocí SMS a stejným způsobem zase zapnuli, takže plané poplachy neměly žádné následky) jsme s alarmem spokojeni, funguje jak má a i namátkové testy  všech čidel jsou bez problémů, baterie jsme zatím nemuseli měnit ani v jednom čidle, i když jsme v domě každý den (takže čidla blikají a vysílají jak o život), pohybové čidlo dobře funguje i v přístavku, který je asi 30 metrů od centrály.Rizika, problémy a jejich řešení u čidel, dálkového ovladače a modulu:

problém: po zadání kódu, který je v návodu (a je továrně nastaven) je možné smazat sledovanou zónu a tak znemožnit komunikaci čidla a modulu
řešení: umístit hlavní modul na místo, kam se případně návštěva nebo lidé pracující v domě nedostaonou (např. uzamykatelčná DŘEVĚNÁ skříňka - kovová skříňka by výrazně zeslabovala příjem signálu z čidel

problém: nebezpečí, že v době od zapnutí alarmu do doby než se sepne alarm jsou prostory nechráněné
řešení: zkrátit čas od zapnutí modulu do spuštění sledování zón (nejkraší časová prodleva 3 sekundy, nejdelší 30 sekund)

problém: sepnutí alarmu ovladačem nelze mimo dům zkontrolovat
řešení: je možné alarm sepnout SMSkou a nebo nastavit časovou prodlevu (až 30 sekund) a postupovat tak, že zapneme alarm (to je oznámeno písknutím) a pak máme 30 sekund na opuštění prostoru

problém: čidlo je moc  daleko (nebo je umístěno např. v železobetonové místnosti), signál z něj nedosáhne až k modulu
řešení: je možné použít zesilovač (repeater, opakovač) signálu (něco málo přes 1000 Kč), ten je napájen ze sítě, ale má i záložní baterii, takže při odpojení elektřiny zlodějem dochází ke spuštění poplachu, můžete také zvolit jiné umístění čidla blíže k modulu či jej dát dále od kovových věcí (zárubně, kovová vrata apod.) - jakýkoliv kov u čidel zkracuje vzdálenost, kam čidla mohou vyslat signál!!!

problém: pohybové čidlo a kouřové se mi uložily do jedné zóny
řešení: problém jsem se pokusil vyřešit smazáním obou zón, ale když jsem znovu nastavil čidla jedno po druhém, i přesto se mi nepodařilo odlišit signál jednoho PIR čidla a kouřového čidla (shodou okolností jsou obě čidla v jedné místnosti, takže mi to až tak moc nevadí)Často dotazované problémy:


U LCD GSM Guard mi nejde zadat výchozí heslo 1111 v nastavení centrály
U některých modelů je heslo kompletně vypnuté a do menu alarmu se dostanete najetím na položku Alarm Setup v menu a dáte OK.

Nefunguje mi zadání hesla přes tónovou volbu telefonu.
Pro korektní rozpoznání tónové volby je nutný dobrý gsm signál jak volajícího tak centrální jednotky a zadruhé zadávat heslo pomalu. Pokud se Vám přesto heslo nedaří zadat nebo není možné v provozních podmínkách dosáhnout silného signálu pak je možné alarm aktivovat a deaktivovat pomocí  SMS. Pro aktivaci alarmu pošlete SMS na centrální jednotku ve formátu hesloA1, takže např. pokud máte heslo 1234 pak bude sms vypadat 1234A1. Pro odemčení alarmu stačí zaslat SMS ve formátu hesloA2 (v uváděném případě tedy 1234A2). Po odeslání sms se alarm aktivuje cca do 1 minuty. Záleží za jak dlouho zpráva dorazí do centrální jednotky.

Nefunguje mi telefonní karta v centrální jednotce.
U nové telefonní karty je třeba nastavit dvě věci. Zaprvé kartu samotnou aktivovat a poté vypnout kontrolu pinu při připojení do sítě. Toto nastavení je klíčové a bez tohoto nastavení Vám karta nebude v alarmu fungovat. Nejjednodušší ověření správného nastavení karty je vložit ji do libovolného mobilu, ten zapnout a zavolat na nějaké číslo. Pokud se hovor povede bez nutnosti zadávat piny máte kartu nastavenu pro alarm správně.

Kolik dalších bezdrátových senzorů mohu k zakoupené sadě připojit?
K libovolné sadě GSM Guard můžete dokoupit a připojit neomezené další množství dalších senzorů všech typů z naší nabídky.

Jak daleko od centrální jednotky mohu senzory zapojit?
Cetrála má běžný dosah cca 200 metrů, ale záleží na tlouštce zdí, materiálu atd. Cetrála má běžný dosah cca 150 metrů, ale záleží na tlouštce zdí, materiálu atd. 100 metrů můžeme přímo garantovat v běžném prostředí (domy, paneláky, sruby atd.).

Je jednoduché sadu GSM Guard nainstalovat i jako laik bez znalostí problematiky?
Ano, celou sadu nakonfigurujeme a otestujeme před zasláním k zákazníkovi. Zákazník poté jen vybalí obsah sady a umístí senzory na zdi pokojů pomocí hmoždinek a vrutů, popřípadě pomocí oboustranných samolepících pásek uchytí senzory na okna a dveře. Poté pomocí klávesnice zadá telefonní čísla do centrály, na která má centrá v případě poplachu volat. Tato čísla Vám můžeme taktéž před zasláním nakonfigurovat. Pokud se přesto necítíte na instalaci, pak Vám za nízký poplatek alarm přijedeme nainstalovat, popřípadě navrhneme rozmístění čidel ve Vašem objektu pro optimální zabezpečení.

Je sada GSM Guard vhodná pro mé prostory?
GSM Guard je vhodný k instalací do bytů, domů, kanceláří, továren, garáže, skladiště, obchodu atd. Systém je založen na bezdrátové technologii a technologii GSM, takže se dá instalovat kdekoliv.

Je složité ovládat alarm vzdáleně přes mobil?
Není, stačí vytočit číslo alarmu, zadat nastavené heslo a poté stiskem čísel na mobilu aktivujete a deaktivujete jednotlivé funkce nebo posloucháte co se děje v okolí centrální jednotky.

 


 

LCD GSM alarm v kostce

Typy čidel připojitelných k alarmu:

plošné pohybové (nereaguje na kočky a psy)
pohybové (reaguje i na kočky a psy)
tříštění skla
plyn
požár (kouřové)
senzor otevření dveří

vibrační senzor (otevření dveří, otřes okna a skla)
Signál čidla: 200 metrů, možnost zesílení signálu čidla zesilovačem (řádově tisíce metrů dostupnosti signálu)

Zapnutí alarmu:

 • telefonem (SMS)
 • dálkovým ovladačem s plovoucím kódem
 • klávesnice bezpečnostního modulu (viz foto výše)

 

Informace o narušení prostoru:

 • SMS
 • volání
 • siréna

 

Zvláštnosti, specifika a poznámky:

 • GSM modul funguje se SIM kartou všech českých operátorů (Vodafone, T-mobile, O2)
 • záložní baterie min. na 12 hodin provozu
 • možnost odposlechu prostoru, kde je hlavní modul v době vyhlášení poplachu
 • sirénu můžete vypnout na dálku svým mobilním telefonem
 • modul funguje i jako normální mobilní telefonní přístroj - možnost telefonování a psaní SMS
 • možnost sledování až 16 zón (ve které můžete mít i několik čidel!)
 • hlášení o poplachu může odejít až na 3 různé telefony (ve formě SMS nebo volání)
 • pokud máte doma kočku, psa, je lepší variantou dát čidla na otevření dveří než pohybové senzory
 • pokud si pojmenujete jednotlivé zóny (může jich být až 16) a správně nastavíte čidla, když vám při poplachu přijde SMSka, napíše se v ní, která ze zón byla narušena (např. SMS ve tvaru "GARAZ Poplach!")